Ziołowe okłady na oczy

okłady na oczy

Ziołowe okłady na oczy zmniejszają dolegliwości i doskonale relaksują
Foto: źródło i licencja CC

Okłady z ziół najlepiej zastosować wieczorem, tuż przed snem lub rano, po krótkiej gimnastyce i po umyciu położyć się na 5 minut z okładami na oczach.

Przyczyny zaczerwienienia i podrażnień oczu

Skłonność do stanów zapalnych spojówek i łatwego przekrwienia gałki ocznej może być spowodowana zarówno niedoborem witamin, jak również pewną osobniczą wrażliwością. Dolegliwości tego rodzaju mogą być również związane z rodzajem wykonywanej pracy, rodzajem oświetlenia, zapyleniem, dymem papierosowym. Przyczyną podrażnień i zmęczenia oczu może być również oglądanie telewizji. Zwłaszcza jeśli posiadamy telewizor starego typu z lampą kineskopową, wydzielają one – wprawdzie w nikłych ilościach – promienie, których działanie jest tym silniejsze, im bliżej znajdujemy się ekranu. Przeciętnie odległość powinna wynosić około 3 metrów (mniej więcej 5 przekątnych ekranu).


Długotrwała obserwacja migoczących obrazów powoduje wiele niekorzystnych dla zdrowia objawów, jak: ból oczu, zaczerwienienie i opuchniecie powiek, ból głowy, rozdrażnienie nerwowe itd. W następstwie przekrwień spojówek, powiek i gałki ocznej oraz zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych i przechodzenia wody z wnętrza naczyń do otaczających je tkanek, dochodzi do zaczerwienienia i opuchnięcia powiek i tworzenia się tzw. worków pod oczami. Często do tych objawów dołącza się światłowstręt.

Przepis 1

Objawy zmęczenia i podkrążenia oczu można zmniejszyć, a nawet usunąć przez systematyczne stosowanie okładów na oczy. Bardzo skuteczne w tym wypadku mogą być okłady: ze słabej esencji herbacianej, ziela świetlika, kwiatu chabru, bławatka, rumianku, ziela szałwi.


Jeżeli nie występują obrzęki i zaczerwienienia, ale odczuwa się zmęczenie oczu, można zrobić okłady z kwiatu bławatka lub esencji herbacianej, liści orzecha włoskiego. Okłady tego typu wskazane są jako profilaktyka codziennej pielęgnacji oczu.

Przepis 2

Przy bólu gałki ocznej, opuchnięciach, łzawieniu skuteczny jest świetlik lekarski.

Przepis 3

Przy skłonności do tworzenia się tzw. jęczmieni należy stosować ciepłe okłady ziołowe na oczy z szałwi, rumianku, kwiatu bzu czarnego (1: 1: 1). Przy tworzeniu się jęczmienia (stan zapalny, bolesności, obrzęki) można też zrobić następujący okład: 3 części świetlika lekarskiego, 1 część szałwi, 1 część rumianku, 1 część bławatka, 1 część siemienia 1nianego.
Zioła należy zemleć lub utrzeć w moździerzu. Zalać letnią wodą i zagotować. Gorące zioła zawinąć w gazę i ciepłe kłaść na oczy na 15 – 25 minut. Okłady najlepiej położyć wieczorem po umyciu a rano tylko przetrzeć oczy naparem z ziół. Wskazane jest również zażywanie witamin C, P oraz witamin z grupy B lub picie herbatki z róży, dziurawca, rumianku, nagietka i kwiatu lipy.


2 thoughts on “Ziołowe okłady na oczy

  1. stosowałam okłady z szałwii i z rumianku też, ale najlepiej sprawdziły się jednak krople 😉 kupiłam takie jakieś w Rossmanie – Starazolin się nazywają i są naprawdę ok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *