Tarczyca niedoczynność czy nadczynność?

Tarczyca ma wielkość i kształt dużego motyla. Waży zaledwie 30 gramów, ale w naszym organizmie odgrywa ogromną rolę. Jest odpowiedzialna za prawidłową produkcję hormonów.


tarczyca niedoczynnosc czy nadczynnosc

Długo nie daje znaku

Usadowiła się z przodu szyi, tuż pod krtanią. Gdy choruje, długo nie daje znaku. Ale nasz organizm zaczyna to odczuwać. Nagle np. nie możesz spać, nadmiernie pocą Ci się dłonie, tracisz wagę, kołacze Ci serce albo wręcz przeciwnie – tyjesz, masz zaparcia, pojawiają się problemy z suchą skórą. Gdy zaczyna brakować jej jodu, bardzo się powiększa.


Szukamy jodu

Jod jest nazywany mikroelementem lub pierwiastkiem śladowym, bo organizm potrzebuje go tylko w niewielkich ilościach. Ale w przyrodzie jod występuje bardzo rzadko. Jest w wodzie morskiej, w naturalnych solankach, w niektórych glonach i morskich rybach. I właśnie ryby powinniśmy jadać jak najczęściej ,bo obok jodowanej soli to najlepsze źródło tego mikroelementu.

Przynajmniej raz w roku powinniśmy je­chać nad morze i to co najmniej na 3 tygo­dnie. Czy wiesz, że osoby mieszkające w 12-kilometrowym pasie nadmorskim, nie mają kłopotów z tarczycą? Lekarze uważają, że to prawdopodobnie dzięki klimatowi i rybnej diecie! A więc, jeżeli mieszkasz z dala od morza, urlop na Wy­brzeżu jest obowiązkowy.

Za mało albo za dużo

Tarczyca może wykazywać niedoczynność albo nadczynność. Niedoczynność występuje 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyka ok. 7 proc. pań. Ry­zyko wystąpienia tej choroby wzrasta z wiekiem. Nadczynność tarczycy wyni­ka ze wzmożonej produkcji hormonów. Choruje na nią 2 proc. ludzi. Kobiety za­ padają na to schorzenie czterokrotnie częściej niż mężczyźni.

Nadczynność tarczycy

Objawia się: stałym uczuciem gorąca, chudnięciem pomimo zwiększonego apetytu, potliwością, dusznością, kołataniem serca, nadmierną pobudliwością, nadciśnieniem, osłabieniem mięśni, drżeniem rąk.

Jak sobie pomóc? Dużo wypoczywaj, unikaj stresów. Jadaj przetwory mleczne oraz warzywa.

Zgłoś się natychmiast do lekarza jeśli: masz gorączkę, gonitwę myśli, szybki puls – możesz mieć bardzo niebezpieczny tzw. przełom tarczycowy.

Niedoczynność tarczycy

Objawia się: sennością, osłabieniem pamięci, zwolnionym tempem myślenia, nastrojami depresyjnymi, chronicznym zmęczeniem, marznięciem, suchością skóry, wypadaniem włosów, tyciem, obrzękiem powiek i twarzy, chrypką, uczuciem mrowienia w rękach.

Jak sobie pomoc? Nie jedz kapusty, brzoskwiń, soi, szpinaku, orzeszków ziemnych i rzodkwi. Pij herbatę z morszczynu (2 łyżeczki morszczynu zalej ¼ litra wrzątku i parz przez 10 minut). Wybieraj wczasy nad naszym rodzimym Bałtykiem. Tylko nad naszym morzem jest jod, który chroni tarczycę przed chorobami.

Zgłoś się natychmiast do lekarza jeśli: czujesz przenikliwe zimno i jesteś senny – możesz wpaść w groźną dla życia śpiączkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *