Zgaga – dolegliwość stylu życia

Nadkwaśność może być spowodowana złymi nawykami w odżywianiu, brakiem snu, nadmiarem stresu.Jeśli jesz codziennie tłuste jedzenie, śpisz 4 do 5 godzin na dobę i żyjesz w ciągłym biegu bez chwili na relaks, koniecznie zwolnij tempa i pomyśl o zdrowiu! Zmień nawyki aby poczuć się lepiej. Często nadkwasotę powodują inne czynniki takie jak przejadanie się lub jedzenie zbyt szybko bez odpowiednio długiego przeżuwania pokarmu.
Image representing a young man suffering heartburn.  photo

Żołądek człowieka zawiera kwas, który jest potrzebny do trawienia pokarmu, z wyżej wymienionych powodów, poziomy kwasu mogą wzrastać ponad normę, co daje uczucie pieczenia w przełyku i klatce piersiowej, czyli tak zwaną zgagę lub nadkwaśność.

Leki na zgagę, których szeroki wybór oferują apteki, kioski ruchu i sklepy spożywcze, mają za zadanie zobojętnić kwas w żołądku. Ich działanie jest objawowe – nie leczy przyczyny zgagi, czyli nie zapobiega tworzeniu się nadmiaru kwasu. Aby pozbyć się zgagi na zawsze konieczna jest zmiana pewnych, niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Dieta na zgagę

Jeśli cierpisz na tę przypadłość najpierw ogranicz spożywanie mocno przetworzonego, oleistego lub ostro przyprawionego jedzenia.


Jedzenie owoców, takich jak banany czy melony może pomóc w załagodzeniu dolegliwości układu trawiennego. Spróbuj zwiększyć spożycie ogórków i sałaty, mają one dużą zawartość wody, co pomaga rozrzedzić kwasy żołądkowe. Także jedzenie produktów o odczynie zasadowym może pomóc zredukować poziomy kwasu w żołądku. Zatem włącz do swojej codziennej diety takie produkty jak: świeże owoce, olej lniany, oliwa z oliwek, brukselka, soja, ciecierzyca. Ogranicz spożycie cukru i produktów zawierających cukier.

Domowe sposoby

Gdy zgaga nie daje nam zasnąć, dobrym sposobem jest picie szklanki zimnego mleka bez cukru przed położeniem się spać. Jeśli nie możesz pić mleka bez cukru, zastąp go miodem. Pij miętową herbatę lub napoje zawierające miętę. Unikaj alkoholu i nikotyny. Pij zimną wodę w ciągu całego dnia, dobrze działa również mleko kokosowe. Podobnie piwo imbirowe jest znane ze swoich właściwości leczniczych w przypadku niestrawności lub problemów żołądkowych. Na zgagę pomaga żucie listków bazylii, dobrze jest mieć w domu tę roślinę ze względu na ładny zapach i przydatność w kuchni.

Ocet jabłkowy pomieszany z miodem w jednakowych proporcjach może być spożywany przed posiłkami w celu przeciwdziałana zgadze.

Jedz kolację wcześnie aby pomiędzy ostatnim posiłkiem dnia a położeniem się spać był odstęp 2 do 3 godzin. Spróbuj 20 minutowych spacerów wolnym krokiem po posiłkach. Spróbuj także jeść mniejsze posiłki 5 lub 6 razy dziennie zamiast tradycyjnych trzech dużych posiłków. Mniejsze porcje są łatwiejsze do strawienia.

Kładąc się spać połóż głowę i ramiona na wysokiej poduszce, to zapobiega „wracaniu się” kwasu z żołądka do przełyku. Spróbuj poprawić jakość swojego życia poprzez wyrobienie sobie zdrowych nawyków w zakresie diety, snu, zażywania ruchu i relaksu. Zmiany te przyczynią się nie tylko do eliminacji zgagi ale sprawią, że ogólnie poczujesz się lepiej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *