Sposoby na poprawę nastroju

Bardzo często przyczyną pogorszenia nastroju jest brak światła. Dlatego, szczególnie zimą i jesienią łap każdy promień słońca. Kiedy tylko jest to tylko możliwe, idź na spacer najlepiej w spokojne pełne zieleni miejsce, np. park lub promenadę. Nawet kilka minut obcowania z przyrodą jest w stanie wyciszyć cię wewnętrznie.

Radość życia potrafią przywró­cić zapachy

Aromaterapia jest lekarstwem na wiele problemów zdrowotnych a także cierpienie duszy. Wąchaj olejki eterycz­ne albo suszone kwiaty, liście i owo­ce. Najskuteczniej przeganiają smu­tek zapachy pomarańczy, mandarynki, limetki, ylang-ylang, rozmarynowy i mięty pieprzowej.

Nastrój potrafią poprawić też kolory


Dyscyplina zajmująca się wpływem kolorów (a właściwie światła o określonej barwie) na organizm i psychikę człowieka to chromoterapia. Wprowadź do garderoby i swojego najbliższego otoczenia bar­wy mocne i nasycone. Wystarczy je­den element (np. szal), aby poczuć przypływ sił witalnych.

Najbardziej energetyzują i poprawiają nastrój kolory: czerwony, pomarańczowy i żółty.

zieleń pomaga się odprężyćZieleń uspokaja nerwy.

Zatem dobrze jest otaczać się roślinami, ale zanim zdecydujesz się na konkretny gatunek, spójrz na liście – ważny bowiem jest ich kształt. Okrągłe i miękkie (np. bluszcz, begonia, fiołek) łagodzą nastrój, natomiast liście twarde, ostre i szpiczaste (sanseweria, juka, agawa) prowokują do działania. Równowagę najlepiej przywraca paproć Nefrolepis. Zielistka z kolei dodaje energii. Drzewko pomarańczowe lub cytrynowe wywołuje dobry nastrój, a bluszcz nastraja optymistycznie.

Uprawiaj sport

Im dłużej i więcej wysiłku włożysz, tym lepiej. Ale jeśli zdrowie Ci na to nie pozwala, w trakcie słonecznego weekendu wybierz się na przechadzkę wystawiając twarz do słońca.

Dieta na dobry humor


  • Pamiętaj dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości magnesu. Ten pierwiastek łagodzi objawy zmęczenia, rozdrażnienia, poprawia wydolność fizyczną i psychiczną. Naturalnym jego źródłem są: banany, warzywa liściaste, pieczywo pełnoziarniste, kasze gruboziarniste, migdały, kakao, czekolada, mięso. Produkty te Zawierają substancje niezbędne do produkcji hormonu szczęścia.
  • Sięgaj po orzechy, likwidują poranną apatię oraz wzmacniają układ odpornościowy.
  • Wprowadź do jadłospisu ryby. Ich mięso zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które działają antydepresyjnie.
  • W diecie nie może zabraknąć sałaty, brokułów i szpinaku, które znakomicie podnoszą poziom serotoniny.
  • Na śniadanie, zamiast kanapek z szynką, zjedz sałatkę owocową i jogurt. Raz na trzy dni zrób na podwieczorek sałatkę owocową: pokrój kiwi, pomarańcze, banany i gruszki. Dodaj łyżkę miodu.
  • Szafran – jedna z najdroższych przypraw świata, znakomicie poprawia humor i przywraca równowagę emocjonalną. Szczyptą szafranu możesz posypywać potrawy, a także dodawać go do kawy. W aptekach pojawił się już szafranowy tonik, który pije się po rozpuszczeniu w wodzie.

Zwłaszcza jesienią, gdy dni są coraz krótsze warto zadbać o dobre samopoczucie, a złe myśli znikną. Latem, bądź wiosną jest dużo więcej możliwości poprawienia sobie humoru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *