Sposoby na migrenę

headache

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. To choroba, która powoduje ogromne cierpienie, wyłącza z życia rodzinnego i zawodowego
Foto: źródło i licencja CC


Dolegliwości migrenowe można złagodzić lub pozbyć się ich całkowicie bez silnych środków przeciwbólowych czy blokady nerwu.


Większość neurologów przepisuje pacjentom z migreną betablokery, triptan (np. Imitrex) lub blokady nerwów poprzez zastrzyki. Ale wszystkie wymienione sposoby mogą mieć poważne skutki uboczne. Branie triptanów przynosi zwiększone ryzyko ataku serca lub udaru; betablokery powodują zmęczenie, przybieranie na wadze i wrażliwość insulinową; blokery w postaci zastrzyków jedynie maskują ból nie likwidując jego przyczyny. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych terapii zwalczających symptomy migreny. Tutaj jest opisanych kilka naturalnych środków, które mogą pomóc złagodzić ból głowy.


Naturalne leki na migrenę

herbal medicine photo

Feverfew

Jest to ekstrakt z młodych liści Złocienia maruna (Tanacetum parthenium) To ziele leczy ból migrenowy poprzez przerwanie jego głównej przyczyny, którą są reakcje zapalne w głowie, które podrażniają zakończenia nerwowe i powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Brany codziennie, feverfew może zapobiegać migrenom, zmniejszać ich częstotliwość, czas trwania i nasilenie. Zalecana jest cierpliwość: rezultaty mogą się pojawić w czasie od 4 do 6 tygodni. Ale jeśli przestaniemy zażywać fewerfew migreny mogą powrócić.

Sposób podawania: 500 do 600 mg feverfew dziennie leczy i zapobiega migrenom. Należy brać dwie równe dawki – rano i wieczorem, na pusty żołądek.

Migrena a tajemnicze GLA

GLA (ang.gamma-linoleic acid czyli Kwas gamma-linolenowy) to kwas tłuszczowy omega-6, który uzyskuje się przeważnie na bazie olejów roślinnych, takich jak olej z nasion ogórecznika lekarskiego, olej z wiesiołka, olej z nasion czarnej porzeczki.

W badaniach prowadzonych w Berlinie, przeciwzapalny efekt GLA (kwasu tłuszczowego omega-6) redukował nasilenie, częstotliwość i czas trwania migren w 86 procentach badanych przypadków. Poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w mózgu, GLA znacząco zmniejsza nudności i wymioty, pozwala pacjentom zrezygnować z mocnych leków przeciwbólowych np. na rzecz aspiryny czy paracetamolu.

Dawkowanie: najlepiej działa dawka 1,300 do 1,600 mg GLA z ogórecznika lekarskiego (w postaci oleju dietetycznego – borage oil) lub olej z wiesiołka dwuletniego (evening primrose oil). Nie używaj GLA jeśli bierzesz leki przeciwzatarciowe. GLA może wchodzić w interakcję z tymi lekami. Należy brać na pełny żołądek w dwóch dawkach w jednakowych odstępach w ciągu dnia.

Magnez

Ostatnie badania wykonane we Włoszech wykazały, mocną zależność pomiędzy migrenami i zmianami hormonalnymi. 60 procent badanych kobiet miało migreny przed, podczas lub zaraz po miesiączce. Estrogeny mogą blokować wchłanianie magnezu przez organizm, co prowadzi do niskiego poziomu tego minerału we krwi.

Dawkowanie: Aby leczyć lub zapobiegać migrenie, bierz 200 mg magnezu 2 razy dziennie, podczas posiłków aby zapewnić jego optymalne wchłanianie.

Wapń i witamina D

Niedobór wapnia może zaostrzać symptomy migreny. Naukowcy twierdzą, że kobiety cierpią z powodu migreny częściej niż mężczyźni bowiem są bardziej podatne na niedobór wapnia niż mężczyźni. Większość kobiet doświadcza niskiego poziomu wapnia przed miesiączką lub w fazie owulacji. Hormony które regulują poziom wapnia reagują negatywnie z wysokimi poziomami estrogenu i progesteronu, co powoduje niedobór, który wywołuje migreny.

Dozowanie: Ponieważ witamina D poprawia wchłanianie wapnia, zaleca się branie tych dwóch suplementów jednocześnie. Bierz 100 mg wapna i 1,000 do 2.000 IU witaminy D na pełny żołądek.


2 thoughts on “Sposoby na migrenę

  1. Dobrze wiedzieć, na migrenę choruję od lat ale sumamigren biorę już sporadycznie bo ataki mam coraz rzadziej. Nigdy jednak nikt nie powiedział mi o skutkach ubocznych opisanych publikacji. Pojawiły się ale na krótko te opisane w ulotce i na tym się skończyło.

  2. z własnych (i nie tylko) doświadczeń polecam jako bezpośrednie remedium na migreny zmielony GOŹDZIK (1 łyżeczka). ew. pieprz cayenne (tak samo) lub migdały (10-12 namoczonych sztuk).

    poza tym niezbędne jest odstawienie produktów zawierających gluten!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *