Sposoby na jęczmień na powiece

Jęczmień może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej wywołują go paciorkowce. Bakterie te żyją w błonie śluzowej nosa i stamtąd (zwykle rękoma) są przenoszone na powieki. Tuż przy rzęsach tworzy się obrzęk, który może wypełnić się ropą. Pojawia się infekcja torebki włosowej lub gruczołu.
style="display:inline-block;width:728px;height:90px"
data-ad-client="ca-pub-6572997216286885"
data-ad-slot="1857320980">

Ale jęczmień może się także tworzyć na wewnętrznej strome powieki. Ropa gromadzi się wówczas pod powieką, na zewnątrz jest tylko czerwone i bolesne obrzmienie. Natomiast twardy, okrągły guzek pojawiający się w pewnej odległości od rzęs, to gradówka. Jest ona objawem przewlekłej infekcji gruczołu.

Jęczmień, na szczęście, rzadko bywa groźny dla oka – nie uszkadza wzroku. Nawet gdy jest nawracający, nie jest zaraźliwy. Zazwyczaj ustępuje po kilku dniach, ale może też się utrzymywać 2 tygodnie.

Zastosuj antybiotyk

bolesny jęczmień na powiece

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na pozbycie się jęczmienia jest zastosowanie antybiotyku – neomycyny w postaci maści, którą smaruje się bolące miejsce na powiece. Antybiotyk ten można kupić jedynie z przepisu lekarza (nie koniecznie okulisty, może być to lekarz pierwszego kontaktu).

Jak zapobiegać nawrotom jęczmienia

Gdy jęczmienie często pojawiają się na Twoich powiekach, przyjmuj witaminy A i C – doskonale wpływają na stan zdrowotny skóry. Pomocna może też być tygodniowa dieta oczyszczająca – przez 7 dni jedz wyłącznie owoce i warzywa, pij jogurt, herbaty ziołowe, soki owocowe i wodę mineralną.

Domowe sposoby na dokuczliwy jęczmień

Zastosuj ciepłe okłady trzy-cztery razy dziennie na zamkniętą powiekę, na 5 minut połóż gorący ręcznik i lekko masuj chore miejsce. Zabieg ten udrożni ujście torebki włosowej lub gruczołu i przyspieszy pęknięcie jęczmienia.Ludowa medycyna radzi chore miejsc pocierać złotem – najwygodniej obrączką.

Gdy jęczmień się pojawi zrezygnuj na czas leczenia z makijażu i soczewek kontaktowych.

Gdy jęczmień będzie pełen ropy wyrwij rzęsę, u podstawy której się uformował. Po takim zabiegu ropa spokojnie wypłynie (nigdy jej nie wyciskaj, jęczmień powinien sam pęknąć); Ból i stan zapalny na powiece pomogą zlikwidować krople do oczu ze świetlika.

Koniecznie idź do lekarza gdy:

  • Jęczmień lub gradówka nie znikają w ciągu tygodnia,
  • Obrzęk na powiece jest tak duży, że przeszkadza w widzeniu
  • Ból jest bardzo dokuczliwy
  • Jęczmienie bardzo często nawracają. Może to być objaw innych chorób np. cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>