Sposoby na jęczmień na powiece

Jęczmień może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej wywołują go paciorkowce. Bakterie te żyją w błonie śluzowej nosa i stamtąd (zwykle rękoma) są przenoszone na powieki. Tuż przy rzęsach tworzy się obrzęk, który może wypełnić się ropą. Pojawia się infekcja torebki włosowej lub gruczołu.

Ale jęczmień może się także tworzyć na wewnętrznej strome powieki. Ropa gromadzi się wówczas pod powieką, na zewnątrz jest tylko czerwone i bolesne obrzmienie. Natomiast twardy, okrągły guzek pojawiający się w pewnej odległości od rzęs, to gradówka. Jest ona objawem przewlekłej infekcji gruczołu.

Jęczmień, na szczęście, rzadko bywa groźny dla oka – nie uszkadza wzroku. Nawet gdy jest nawracający, nie jest zaraźliwy. Zazwyczaj ustępuje po kilku dniach, ale może też się utrzymywać 2 tygodnie.

Zastosuj antybiotyk

bolesny jęczmień na powiece

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na pozbycie się jęczmienia jest zastosowanie antybiotyku – neomycyny w postaci maści, którą smaruje się bolące miejsce na powiece. Antybiotyk ten można kupić jedynie z przepisu lekarza (nie koniecznie okulisty, może być to lekarz pierwszego kontaktu).

Jak zapobiegać nawrotom jęczmienia

Gdy jęczmienie często pojawiają się na Twoich powiekach, przyjmuj witaminy A i C – doskonale wpływają na stan zdrowotny skóry. Pomocna może też być tygodniowa dieta oczyszczająca – przez 7 dni jedz wyłącznie owoce i warzywa, pij jogurt, herbaty ziołowe, soki owocowe i wodę mineralną.

Domowe sposoby na dokuczliwy jęczmień

Zastosuj ciepłe okłady trzy-cztery razy dziennie na zamkniętą powiekę, na 5 minut połóż gorący ręcznik i lekko masuj chore miejsce. Zabieg ten udrożni ujście torebki włosowej lub gruczołu i przyspieszy pęknięcie jęczmienia.Ludowa medycyna radzi chore miejsc pocierać złotem – najwygodniej obrączką.

Gdy jęczmień się pojawi zrezygnuj na czas leczenia z makijażu i soczewek kontaktowych.

Gdy jęczmień będzie pełen ropy wyrwij rzęsę, u podstawy której się uformował. Po takim zabiegu ropa spokojnie wypłynie (nigdy jej nie wyciskaj, jęczmień powinien sam pęknąć); Ból i stan zapalny na powiece pomogą zlikwidować krople do oczu ze świetlika.

Koniecznie idź do lekarza gdy:

  • Jęczmień lub gradówka nie znikają w ciągu tygodnia,
  • Obrzęk na powiece jest tak duży, że przeszkadza w widzeniu
  • Ból jest bardzo dokuczliwy
  • Jęczmienie bardzo często nawracają. Może to być objaw innych chorób np. cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *