Przeziębienie czy alergia?

Wiosna w pełni, a ty znów się przeziębiłaś? Masz katar, drapie Cię w gardle, a kaszel nie daje chwili spokoju? A może to nie przeziębienie, lecz alergia? Sprawdź koniecznie, bo uczulenie może przerodzić się w groźną astmę!

Kichająca dziewczyna alergia lub przeziębienieAlergia i przeziębienie objawiają się podobnie, ale przyczyny ich powstawania są inne. A zatem różni się także podejście do leczenia tych dwóch schorzeń.

Przeziębienie

Jest zapaleniem błon śluzowych, którymi wyściełany jest układ oddechowy. Najczęściej przytrafia nam się to w chwilach osłabienia organizmu i zmniejszonej odporności. Przeziębienie jest wywoływane przez wirusy, przenoszące się drogą kropelkową (np. przy kichnięciu).

Czym objawia się przeziębienie? Najpierw zaczyna boleć gardło, odczuwamy trudności w przełykaniu śliny. Czasem tracimy głos. Oczy mogą piec lub łzawić. Po krótkim czasie zaczyna swędzieć nos, pojawiają się ataki kichania i wodnisty, przezroczysty katar.

Przeziębienie rzadko objawia się wysoką gorączką i dreszczami. Częsty jest natomiast utrzymujący się stan podgorączkowy (około 37 stopni Celsjusza).

Jak sobie radzić? Przy przeziębieniu nie musisz leżeć w łóżku, ale koniecznie należy zwolnić tempo życia. Katar i trudności w oddychaniu można zmniejszyć stosując inhalacje z dodatkiem olejków (np. Olbas), rumianku, mięty. Pij napary z malin, czarnego bzu lub imbiru. Doskonale działa także czosnek i syrop z cebuli oraz miód. Przeziębienie mija z reguły po tygodniu.

Alergia sezonowa

Dandelions photo

Może pojawić się w każdym wieku, zarówno u osób starszych jak i u dzieci. Przyczyną alergii jest nadwrażliwość układu immunologicznego na określone substancje (tzw. Alergeny). Wnikają one do organizmu przez błony śluzowe.

Jak objawia się alergia? Gdy mamy kontakt z alergenem, pojawia się wodnisty katar. Jednak w odróżnieniu od p[przeziębienia, śluzówka nosa pozostaje biała, nie zaczerwieniona. Gdy zaczynasz kichać robisz to seriami. Oczy swędzą, ale tylko w kącikach (gdyż tam gromadzi się najwięcej pyłków).  Oczy są mocno zaczerwienione i spuchnięte.

Co robić przy alergii?

Jeśli co roku o tej samej porze masz objawy przeziębienia idź do lekarza, bo to za pewne jest alergia. Lekarz przepisze leki przeciwalergiczne. Zleci także wykonanie testów o może przeprowadzić odczulanie. Katar i świąd trwają dopóki masz kontakt z alergenem.

Chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi. Zrezygnuj z soczewek kontaktowych. Ostrożnie z rumiankiem, bo może uczulać!

Na spacery wybieraj Se po deszczu lub wieczorami. Wtedy stężenie pyłków jest najmniejsze. Urlopy spędzaj nad morzem lub w wysokich górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *