Hydrokolonoterapia

Istnieje wiele metod oczyszczania organizmu, jedną z nich jest płukanie jelita. Hydrokolonoterapia uznawana jest za alternatywny sposób leczenia. Nie potwierdzono jej medycznej skuteczności, jednak często jest stosowana jako dodatkowa terapia. Przy płukaniu jelita grubego, używana jest wyłącznie woda, bez żadnych farmakologicznych specyfików.


Hydrokolonoterapia ma na celu pełne oczyszczenie organizmu poprzez wypłukanie z jelita grubego wszelkich, zalegających substancji, takich jak resztki pokarmu. Zabieg jest bezpieczny i według niektórych, bardzo skuteczny. Do jelita wprowadzona jest przefiltrowana, ciepła woda pod określonym ciśnieniem, co doprowadza do odrywania się kamieni kałowych. Woda krąży po jelicie przez około 45 minut, dokładnie oczyszczając organizm. Zwolennicy tej metody, twierdzą, iż hydrokolonoterapia znacząco poprawia również samopoczucie. Poza tym zalegające resztki, których może być nawet kilkanaście kilogramów, mogą utrudniać pracę pozostałych narządów (płuca, wątroba, nerki). Informacje te nie są jednak potwierdzone naukowo.


Natomiast przeciwnicy medycyny naturalnej, uważają hydrokolonoterapię za zwykły efekt placebo. Takie same skutki w postaci oczyszczenia organizmu, daje lewatywa. Poza tym hydrokolonoterapia dotyczy wyłącznie ludzi, a z naukowego punktu widzenia, powinna być niezbędna również u innych ssaków.

Płukanie jelita grubego wykonywane jest w wielu salonach medycyny alternatywnej, gdzie potwierdzana jest skuteczność tego zabiegu. Samozatrucie organizmu jest podstawowym powodem wykonywania hydrokolonoterapii. Wynika ono ze złego trybu życia, a przede wszystkim ze zbyt tłustej diety. Zbieg nie jest przeprowadzany w momencie krwawienia z przewodu pokarmowego, ostrego zapalenia jelita, ciąży, niewydolności serca, nadciśnienia oraz anemii. Ocena efektów terapii, taka jak w przypadku innych niepotwierdzonych medycznie metod, należy do samych pacjentów.


Źródło – Hydrokolonoterapia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *