Litoterapia – lecznicza moc kamieni

litoterapia1-201x300

Kamienie szlachetne i półszlachetne posiadają leczniczą moc

Jeśli chorujesz na zapalenie gardła pomoże ci ametyst. Gdy miewasz bóle głowy ulgę przyniesie lapis lazuli. To nie są przesądy – kamienie szlachetne mają moc leczniczą! Poza tym wspaniale poprawiają samopoczucie.

Litoterapia, to sztuka leczenia szlachetnymi kamieniami, znana od 3 tysięcy lat. O pozytywnym wpływie minerałów na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka byli przekonani Babilończycy, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Starożytni medycy i astrologowie polecali noszenie kamieni jako niezawodny sposób na zdrowie. Ponadto wierzono, że kamienie mają moc witalizującą i oczyszczającą wszelkie napoje. Przykładem może być wrzucanie kamieni szlachetnych do beczek przy produkcji win, soków pitnych, musów, aby z cieczy wytrąciły się szkodliwe osady, które łatwo potem można zebrać. Tajemnice dotyczące tego, które z kamieni wykorzystuje się przy produkcji określonego gatunku wina, nawet współcześnie są niezwykle pilnie strzeżone przez producentów.


Litoterapia – zdrowotne minerały

Dziś leczenie za pomocą ka­mieni przeżywa renesans i zdobywa coraz więcej zwo­lenników. Nawet sceptyczna zazwyczaj medycyna konwencjonalna przyznaje, że „coś w tym jest”. – Minerały mogą podczas kontaktu ze skórą uwal­niać cenne mikroelementy. Są to ilości znikome, ale mogą leczniczo działać na organizm.

Energia kamieni

Największą energię mają surowe, nieoszlifowane kamienie. Wystarczy je trzymać w ręce lub nosić w kieszeni. Prozdrowotnie działają jednak też oprawione klejnoty. Jeśli masz kłopoty z gardłem lub strunami głosowymi złagodzi je topaz błękitny – najlepiej w formie wisiorka. Ten słoneczny kamień wspomaga także koncentrację, dlatego polecany jest osobom uczącym się. Natomiast wisiorek z tygrysim okiem łagodzi objawy alergii. Opal zaś pobudza siły witalne organizmu. Jest wręcz niezastąpiony w sezonie jesienno-zimowym, doda Ci energii i złagodzi stany depresyjne – będące wynikiem niedoboru światła słonecznego. Praktycy litoterapii twierdzą, że z reguły ten kamień który pierwszy przyciągnie nasz wzrok i uwagę, który się nam spodoba od pierwszego wejrzenia jest tym, którego potrzebuje w danym momencie nasz organizm. Dlatego noś biżuterię z ulubionych kamieni, a na pewno poczujesz się lepiej.


Na czym polega tajemnica litoterapii? Zdaniem specjalistów stosujących ten rodzaj naturalnego leczenia, kamienie (ale i kryształy) posiadają zdolność gromadzenia, przechowywania i emitowania energii elektromagnetycznej.

Różne właściwości

W każdym kamieniu gromadzony jest inny, właściwy tylko jemu, rodzaj energii. W zależności od jego drgań, kamień może działać leczniczo na umysł, ciało lub sferę emocjonalną człowieka. Zatem możemy poznać właściwości klejnotów i dobierać biżuterię pod kątem potrzeb zdrowotnych nas samych lub naszych bliskich.

Aby kamienie zachowały swoje właściwości

Ponieważ kamienie potrafią przechowywać energię (także tę negatywną, emitowaną przez chory organ), niezwykle ważne jest ich regularne oczyszczanie. Nie jest to jednak zabieg skomplikowany. Wystarczy opłukać kamień (lub biżuterię) pod bieżącą wodą, zanurzyć w roztworze soli  kuchennej, lub przechowywać w solniczce gdy nie jest używany, albo też wystawić na działanie promieni słonecznych.

Praktyczna litoterapia:

Sposób na zmęczone stopy:

Odprężenie przyniesie im kąpiel z kamieniami. Nie muszą być szlachetne, ale ważne aby były gładkie, przyjemne w dotyku o obłych kształtach. Brodzenie w misce z ciepłą wodą i kamieniami pomaga się zrelaksować a poprzez refleksoterapię (uciskanie kamieni na receptory w stopach) pomaga zlikwidować ból.

Relaks przed snem

Ułóż się w pozycji horyzontalnej (na plecach) – na środku czoła nieco nad linią brwi, połóż kawałek kryształu górskiego lub ametyst. Zamknij oczy. Taki 15 minutowy seans to dobry sposób na wyciszenie i dobry sen.

Jak dobierać kamienie

Bursztyn – leczy astmę, niedoczynność tarczycy, chrypkę, i inne dolegliwości gardła. Pomocny jest także przy bólach głowy, przeziębieniu, grypie i dolegliwościach układu krążenia.

Diament – odmładza, dodaje energii, zapobiega tworzeniu się złogów toksycznych, obniża gorączkę, przyspiesza rekonwalescencję po chorobach, wzmacnia działanie innych minerałów.

Awanturyn – ten piękny zielonkawy kamień koi wzrok, przeciwdziała łysieniu, leczy schorzenia skórne, takie jak egzemy, uczulenia i podrażnienia. Wzmacnia system nerwowy i poprawia witalność.

Malachit– oczyszcza, pobudza koncentrację, wzmacnia odporność. Ma działanie uspokajające poprawia krążenie, pobudza tworzenie czerwonych krwinek. Sprzyja płodności.

Kryształ górski – neutralizuje negatywne promieniowanie cieków wodnych, pomaga na zawroty głowy, zaburzenia błędnika, napięcia w okolicy barkowo – lędźwiowej. Uśmierza bóle nerek oraz ogólnie wzmacnia cały organizm.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *