Jak skutecznie leczyć katar?

Kataru nie można lekceważyć w żadnym wypadku. Nieleczony powoduje zapalenie zatok, uszu, a nawet może doprowadzić do zapalenia oskrzeli i płuc, gdyż wydzielina z nosa ścieka do niższych partii układu oddechowego po tylnej ścianie gardła.

Katar szczególnie niebezpieczny jest dla niemowląt i małych dzieci, często powoduje u nich niedosłuch. Aby nie doszło do groźnych powikłań, katar trzeba leczyć. Nos mogą udrożnić ziołowe inhalacje (np. z rumianku, mięty, olejku sosnowego), okłady z geranium lub olejku kamforowego na klatkę piersiową, wdychanie chrzanu, czosnku czy kropli miętowych. Bardzo ważne jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach oraz ciepłe kąpiele. Warto sięgnąć po leki zmniejszające obrzęk śluzówki nosa, jednakże należy pamiętać aby nie używać ich zbyt długo, gdyż nadużycie może powodować uszkodzenia śluzówki, które potem trudno jest odbudować.Aby wysuszyć katar dobrze jest zażywać wapno (Calcium) w tabletkach bądź syropie 3 razy dziennie. Jeśli nie mamy przeciwwskazań pomaga także nagrzewanie okolic zatok i nosa na przykład za pomocą lampy sollux lub jeśli jej nie posiadamy, można podgrzać na patelni bądź w kuchence mikrofalowej płócienne woreczki z ryżem bądź piaskiem i przykładać je w okolicach zatok. Dobrym rozwiązaniem jest także termofor napełniony gorącą wodą przyłożony na karku. Należy pamiętać, aby ciepłe okłady wykonywać wieczorem, najlepiej przed zaśnięciem, gdy nie musimy już nigdzie wychodzić a nasz organizm nie będzie narażony na nagłą zmianę temperatury z ciepłej na zimną.

Aby szybciej pozbyć się kataru należy ułatwić spływanie wydzieliny z nosa. Nie należy połykać jej i nie wciągać do środka! Wciąganie kataru zamiast jego wydmuchiwania może sprawić, iż wydzielina przemieści się w głębsze partie zatok a nawet doprowadzi do zatkania trąbki Eustachiusza, co może spowodować uczucie „zatkania” ucha i problemy ze słyszeniem.
Dobrze jest używać ziołowych tabletek rozrzedzających wydzielinę, są dostępne bez recepty. Niektóre znane preparaty to:
– Sinulan,
– Sinupret,
– Zatoxin,
– Sinudafen.
Mogą być także pomocne krople do nosa obkurczające śluzówkę i tym samym ułatwiające spływanie kataru i oddychanie. W tym celu najlepsze są preparaty sterydowe – należy je stosować raz dziennie – najlepiej rano. Niestety są one jak dotąd dostępne tylko na receptę, są to np.:
– Avamys,
– Fanipos,
– Nasometin (może być stosowany także u dzieci poniżej 6 roku życia).

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *