Kuracje na zajady

uśmiech bez zajadów jest piękny stosuj naturalne kuracjePękające kąciki ust wyglądają bardzo nieestetycznie, a na dodatek jeszcze szczypią i bolą. Jak zwalczyć zajady?

Pękające kąciki ust, czyli popularne zajady, są powodowane przez zakażenie drożdżakami. Najczęściej poja­wiają się w chwilach niedoboru wi­taminy B2. Niekiedy towarzyszą również ciąży i cukrzycy. Mogą być skut­kiem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Pękające kąciki ust są także objawem stresu i ogrom­nego zmęczenia.

Jeżeli często miewasz zajady, należy jak najszybciej zmienić dietę.

Przede wszystkim wzbogać swój jadłospis o wit. B i C oraz cynk. Aby zapobiegać dalszemu pękaniu, ogranicz alkohol i kofeinę (także tę w herbacie i napojach typu cola!). Zrezygnuj z palenia papie­rosów. Pij natomiast wodę z mio­dem (łyżeczka na szklankę). Usta smaruj olejkiem z drzewa herba­cianego lub sokiem z ogórka. Mo­żesz sięgnąć po drożdże piwne i czosnek (działają bakteriobójczo).

Kup w aptece maść zawierającą hydrokortyzon i smaruj nim regularnie miejsca zaatakowane przez zajady.

Pęknię­te kąciki ust smaruj rozkruszoną witaminą B2, zmieszaną z tłustym kremem.

Dieta na piękne usta

Witamina B i C są podstawą kuracji na zajady. Ta przykra dolegliwość może być także spowodowana niedoborem mikroelementu – cynku. Witamina B znajduje się w nabiale, jajach, kwaśnym mleku, jogurtach kefirach. Dobrze jest jeść kasze, kiełki, otręby oraz pomidory. Źródłem witaminy C są natomiast czarne porzeczki, jabłka i cytrusy. Cynk znajduje się w orzechach i nasionach.

Gdy używasz protez zębowych

Protezy zębowe mogą być często siedliskiem drożdżaków powodujących powstawanie zajadów. Jeśli używasz protez zębowych nie zawierających metalu możesz na noc pozostawić je w roztworze składającym się z jednej części wody utlenionej jednoprocentowej i 10 części wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *