Jak zlikwidować rozstępy?

Różowe albo białe pręgi na skórze to tak zwane rozstępy. Ten defekt kosmetyczny to nie tylko problem kobiet w ciąży.  Rozstępy pojawiają się w okresie dojrzewania i w okresach gwałtownego przybierania na wadze. Częściej występują u osób, których nadnercza produkują zwiększone ilości hormonu stresu.

U kobiet rozstępy powstają na biodrach, udach i piersiach. Mężczyźni mają je zwykle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i na barkach. Skłonności do rozstępów są niestety dziedziczne, ale odpowiednia dbałość o skórę i pielęgnacja mogą zabezpieczyć przed ich powstaniem.

Na świeże rozstępy pomoże solidny masaż

Bywa, że w momencie tworzenia się rozstępów, skóra swędzi lub piecze. Najczęściej jednak poprzeczne prążki odkrywamy przypadkowo, podczas kąpieli. Gdy rozstępy są „świeże” – mają różowe lub fioletowe zabarwienie, możesz się ich pozbyć samodzielnie. Każdego dnia, rano i wieczorem, w miejsca zaatakowane rozstępami, nakładaj specjalne preparaty rozjaśniające blizny. Kosmetyki te pobudzają powstawanie nowych włókien kolagenu i elastyny. Skórę trzeba koniecznie porządnie wymasować.

Zabiegi na utrwalone rozstępy

Niestety, utrwalonych rozstępów mających barwę biało-perłową nie usunie się przez zastosowanie kremów. Może je natomiast zlikwidować lekarz dermatolog. Można się ich pozbyć poprzez zabiegi dermabrazji laserowej lub mezoterapię.
Dermabrazja – wykorzystuje urządzenie podobne do wiertła dentystycznego. Wirująca głowica aparatu pokryta jest drobnymi, ostrymi elementami ścierającymi powierzchnię skóry. Zabiegi wykonywane są przez chirurgów plastyków w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od rozległości i głębokości planowanego zabiegu, wieku i stanu pacjenta. [źródło: http://www.laser-medica.szczecin.pl/usuwanie-rozst%C4%99p%C3%B3w/]
Mezoterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu do miejsc, w których występują rozstępy, koktajli z różnych substancji (krzemionki organicznej, kwasu hialuronowego, mlekowego, witamin, aminokwasów). Składniki te wzmacniają skórę i wzmagają produkcję kolagenu. Poprawę wyglądu skóry widać już po 1-3 miesiącach. Cena za jeden zabieg to ok. 300 zł.
Istnieje wiele chirurgicznych i laserowych metod usuwania rozstępów o różnej skuteczności można o nich przeczytać

Zdrowiej i taniej jest zapobiegać

W tym celu należy unikać częstych zmian wagi – efektu jojo. Zbyt szybka utrata wagi ciała zmniejsza napięcie skóry. Traci ona elastyczność i „pęka”. Jeśli zmiana wagi jest nieunikniona (np. podczas ciąży) należy stosować kremy zapobiegające rozstępom.
Wydatnie może pomóc odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin (zwłaszcza. A, E, PP, B5) oraz mikroelementów (głównie cynku i krzemu), ewentualnie dostarczanie tych składników w gotowych preparatach – suplementach diety.

One thought on “Jak zlikwidować rozstępy?

  1. Na rynku pojawiło się mnóstwo różnego rodzaju kremów na rozstępy . Kiedy chciałam sobie kupić taki produkt byłam skołowana i nie wiedziałam co wybrać. Na szczęście istnieje sporo przydatnych rankingów internetowych, które pomagają w trafnym wyborze, np kremnarozstepy.com.pl. Dzięki nim nie wyrzuciłam pieniędzy w błoto i moje rozstępy znacznie się zmniejszyły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *