Jak wzmocnić kruche paznokcie

Okres zimowy jest bardzo niekorzystny dla naszych paznokci. Ich kruchość spowodowana jest działaniem suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, oraz naszą dietą, która w okresie zimy jest uboga w krzem i magnez. Zatem już jesienią pomyśl o tym jak ruszyć na ratunek swoim łamliwym lub rozdwajającym się paznokciom.

Największymi wrogami płytki paznokcia są woda i de­tergenty, dlatego też, nawet do drobnych prac domowych, takich jak zmywanie, czy ścieranie kurzu należy bezwzględnie zakładać rękawiczki, lub wetrzeć w dłonie krem ochronny. Do mycia rąk używaj delikatnych mydeł glicerynowych lub zawierających krem nawilżający.


Dieta na kruche paznokcie

Jeśli twoje paznokcie często łamią się kruszą lub zadzierają mimo stosowania zabiegów pielęgnacyjnych, to oznacza, że problem leży w braku odpowiednich składników w twojej diecie. Wzbogać zatem swój jadłospis o wapń (zawierają go brokuły, ryby, soja), żelazo (jest w szpinaku, awokado, morelach i mięsie), ma­gnez (dostarczą go płatki owsiane, kakao, orze­chy) i cynk (pestki dyni). Pamiętaj o dostarczeniu organizmowi biotyny – witaminy H (biotyna znajduje się w wątróbce, drożdżach i mleku). Jeśli nie lubisz jakichś produktów (np. wątróbki, lub w ogóle nie jesz mięsa) to bardzo skuteczne okażą się suplementy diety w tabletkach zawierające biotynę, skrzyp polny i cynk.


Co najmniej raz w ciągu dnia, naj­lepiej na noc, nałóż na paznokcie odżywkę – olejek z wapniem, ma­gnezem, witaminami i ekstraktami roślinnymi. Trzy razy w tygodniu maluj paznokcie odżywkami w po­staci bezbarwnego lakieru.

Dobry manicure

To, że masz kruche paznokcie, wcale nie oznacza, że musisz je chować przed światem i rezygnować z ich malowania. Wręcz przeciwnie – dobry manicure może je wzmocnić. Unikaj głębokiego piłowania paznokci po bokach, bo będą łatwiej pękać. Przed nałożeniem lakieru kolorowego nałóż lakier podkładowy – odżywkę wzmacniającą – na przykład z wapniem i krzemionką bądź metioniną. Wybieraj lakiery z nylonem i lycrą utwardzające płytkę paznokciową.

Domowe sposoby

Jeśli lubisz domowe mikstury i masz czas na ich przygotowanie, to możesz spróbować następującego „babcinego sposobu”:

pól szklanki oliwy i 2 łyżki suszonego skrzypu ogrzewaj przez 30 minut. Przecedź i wystudź. Mocz paznok­cie raz w tygodniu przez 15 minut. Pomoże im także kąpiel przygoto­wana z ciepłego oleju rycynowego i soku z cytryny (proporcje 3:1).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *