Jak dużo powinno pić dziecko?

dziecko pijące wodę

Woda jest ważnym składnikiem dla organizmu. Odwodnienie może powodować wiele dolegliwości np. zawroty głowy

W porównaniu do kolorowych, słodkich i pachnących napojów reklamowanych w mediach woda może zdawać się nieciekawa, trudno jej konkurować z colą, czy napojami energetycznymi.
Dlatego rozszerzając dietę malucha warto najpierw dawać mu do picia wodę i przyzwyczaić do niej za nim spróbuje innych napojów. Ważne jest aby samemu dawać dobry przykład dzieciom. W tym artykule przedstawiamy informacje na temat roli wody w organizmie, zapotrzebowaniu na nią i udzielamy pewnych wskazówek jak zachęcić dzieci i młodzież do picia wody.

Ile wody potrzebuje dziecko?

Dzienne zapotrzebowanie na wodę jest wyliczane na podstawie masy ciała i wieku. Jednakże należy uważać by nie przesadzić w drugą stronę – nadmiar może być tak samo niebezpieczny jak niedobór wody. Woda zapełnia żołądek nie dostarczając żadnych kalorii, więc może zmniejszyć apetyt rosnącego malucha, jeśli jest podawana w zbyt dużych ilościach bądź zbyt często.


Tabela: Średnie zapotrzebowanie dzienne dziecka na płyny

wiek dziecka waga dziecka (w kg) dzienne zapotrzebowanie na płyny (w litrach)
po urodzeniu 3 0,3
3 miesiące 6 0,6
8 miesięcy 9 0,9
18 miesięcy 12 1,1
3 lata 15 1,25
5 lat 18 0,14
8 lat 25 0,16
10 lat 30 1,7
12 lat 40 1,9

Źródło: Renz-Polster H., Menche N., Schaffler A.,Encyklopedia Zdrowia Dziecka 2008 str. 320


Powyższa tabela sporządzona jest dla dziecka zdrowego, oczywiście jeśli dziecko cierpi na biegunkę, lub odwadnia się z powodu wysokiej temperatury podczas choroby, należy podawać więcej wody.

Dlaczego woda jest taka ważna?

Ciało człowieka składa się z wody w znacznym procencie. Podręcznik fizjologii medycznej podaje, że „całkowita zawartość wody w organiźmie człowieka o wadze 70 kg jest w przybliżeniu równa 40 litrom, co wynosi 57% całkowitej masy ciała” [1].
Woda wpływa korzystnie na system nerwowy, jej zawartość mózgu to aż 75% [2]. Woda wycisza nasze organizmy, nawilża stawy i mięśnie oraz skórę. Jeśli organizm odczuwa brak wody, może to prowadzić do różnych negatywnych skutków jak bóle głowy, problemy ze stawami, oczyszczaniem organizmu z toksyn.

Co się „liczy jako woda”?
Jeśli dziecko odmawia picia, obojętnie jaki napój mu proponujesz, to w jaki sposób dostarczyć mu odpowiednią ilość wody? Odpowiedź jest prosta – należy podawać jedzenie bogate w wodę. Dużą zawartość wody mają oczywiście soki, zupy, warzywa i mleko (około 80%).


Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Woda powinna być podawana schłodzona (oczywiście do rozsądnych granic, nieco zimniejsza niż temperatura pokojowa), po podgrzaniu traci bowiem ona swoje walory smakowe. Lepsza będzie woda mineralna, niż przegotowana.
Dobrym pomysłem jest zakupienie specjalnego kubka, który będzie przeznaczony tylko do picia wody. Kubek powinien być kolorowy i atrakcyjny wizualnie dla dziecka. Jeśli dziecko nie jest skłonne do zapaleń gardła, można podawać wodę z kostkami lodu w wymyślnych kształtach. Tutaj jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ kostki lodu mogą stworzyć ryzyko zaksztuszenia się.

Bibliografia
[1] Guyton, Arthur C. (1991). Textbook of Medical Physiology (8th ed.). Philadelphia: W.B. Saunders.
[2] http://faculty.washington.edu/chudler/facts.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *