Jak dobrać biustonosz

Dobry biustonosz to podstawa damskiej garderoby. Zapewnia wygodę, poprawia wygląd i chroni piersi. Dowiedz się jak wybrać najlepszy stanik dla siebie.

Stanik modeluje figurę, sprawia, że uwidacznia się talia, a sylwetka nabiera właściwych kształtów. Źle dobrany biustonosz może nawet być powodem bóli pleców, ramion, czy kręgosłupa. A nawet najpiękniejsza su­kienka wygląda fatalnie jeśli nie mamy na sobie dobrze dobranego biustonosza. Dlatego warto zadać sobie nieco trudu i poszukać dobrego stanika.

Na co zwracać uwagę?


Najczęstszym błędem jest noszenie staników ze zbyt małą miseczką. Jeżeli Twój biust źle wygląda w biustono­szu, przymierz stanik o mniejszym obwodzie pod biu­stem, ale z większą miską (np. zamiast dotychczasowego 80 C, załóż 75 E).

Zwracaj uwagę na boki stanika – jeżeli masz spory biust, powinny być zabudowane. Miseczki powinny obej­mować całe piersi, nie mogą one „wylewać się” pod pa­chy. Nawet przy dużym biuście możesz nosić staniki mocno wycięte, byle tylko boki były szerokie. Nieważna jest szerokość ramiączek, bo ich zadaniem jest… ozdoba (piersi opierają się na obwodzie stanika).

Do zadań specjalnych

Gdy masz mały biust, najlepszy dla Ciebie będzie stanik typu push-up. Jego miseczki są cięte po skosie, a boczne fiszbiny podnoszą piersi i je zaokrąglają. Dobrze bę­dziesz też wyglądać w biustonoszu typu plunge, z ni­sko kończącymi się fiszbinami na środku, i half cup, czyli z miseczką 1/2, która podnosi biust.

Duży biust dobrze wygląda w balkonetce, czyli w staniku o miseczce 3/4, lub w fasonie full cup, czyli zabudowanym.

Przy piersiach szeroko rozstawionych, wybierz model
ze wstawką (odstępem) między miseczkami. Blisko osadzone piersi wymagają stanika z niewielkim odstępem między biustem.

Warto wiedzieć

  • Zanim kupisz stanik, zmierz obwód (ściśle, na wydechu) pod biustem. Od wyniku odejmij 5-10 cm. Jeśli np. obwód wynosi 80 cm, kupuj stanik o obwodzie 70 lub 75.
  • Fiszbina z boku musi zawsze wskazywać środek pachy-nie może być ani na biuście, ani na plecach.
  • Jeśli krawędź górna miseczki wpija się w ciało i dzieli piersi, kup większą miseczkę. Tak samo, gdy pod pachami tworzą się wałki, poproś o większą miseczkę.
  • W dobrym staniku szczelina między piersiami powinna być widoczna.
  • Nie kupuj stanika, który musisz od razu zapinać na ostatnie (najciaśniejsze) zapięcie. Biustonosz
    w trakcie noszenia i prania rozciąga się, więc powinnaś mieć zapas.
  • Jeśli chcesz aby biustonosz nie był widoczny pod białą bluzką powinien być w kolorze cielistym, ta sama zasada dotyczy majtek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *