Idealne ciśnienie bez leków

Jak osiągnąć idealne ciśnienie 120/80 mmHg? Za wysokie osłabia serce, szkodzi naczyniom krwionośnym. Za niskie nie jest groźne ale za to dokuczliwe. Jak unormować ciśnienie bez leków?


Nawet u zdrowego człowieka ciśnienie krwi waha się czasami jest zbyt wysokie lub za niskie. Jeśli niewiele odbiega od normy, możesz mu przywrócić prawidłowe wartości dokonując pewnych zmian w diecie.

Wysokie w dół

Jeśli ciśnienie przekroczyło bezpieczną granicę 140/90 mmHg, zacznij działać. Schudnij, gdy masz nadwagę i jedz produkty obniżające ciśnienie. Pomidory bogate w potas. Minerał ten obniża ciśnienie. W potas obfitują także banany, ziemniaki, selery brokuły, cytrusy, morele , czereśnie.

Czosnek zapobiegający zakrzepom

Zjadaj 2-3 ząbki czosnku dziennie. Rozszerza naczynia krwionośne, zapobiega odkładaniu się w nich złogów cholesterolu i sklejaniu płytek krwi, co sprzyja tworzeniu się zakrzepów. Porzeczki pełne witaminy C. Niedobór tej witaminy przedłuża skurcz naczyń krwionośnych i zmniejsza produkcję kolagenu, który zapewnia i m elastyczność. Bogatym jej źródłem są np. cytrusy, żurawina, kwaszona kapusta. Tłuste ryby z zimnych mórz Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Przeciwdziałają one zakrzepom i stanom zapalnym na powierzchni tętnic.

pielęgniarka mierzy ciśnienie pacjentce

Niskie w górę

Kawa nie jest jedynym sposobem na złagodzenie objawów niedociśnienia (poniżej 90/60 mmHg). Są także inne sposoby na poprawę samopoczucia.

Więcej soli. Zatrzymuje ona wodę w organizmie co podnosi ciśnienie. Dużo wody mineralnej. Pij około 2 litry płynów dziennie. Dzięki temu krew zwiększy swoją objętość i jej ciśnienie w naczyniach wzrośnie. Dobre źródła energii. Postaraj się jadać potrawy bogate w węglowodany złożone (np. razowe pieczywo, kaszę gryczaną). Ponieważ trawione są wolno, zapobiegają nagłym spadkom energii.

Rozgrzewający imbir pokonuje uczucie wewnętrznego chłodu, poprawia krążenie dlatego nieco podnosi zbyt niskie ciśnienie. Imbir dodawaj do ryb mięs oraz herbaty.

Wzmocnij serce przy nadciśnieniu

Umiarkowany, ale regularny wysiłek fizyczny wzmacnia serce, dzięki czemu wydajniej pompuje ono krew. Zwalnia pracę podczas spoczynku, co wpływa na obniżenie ciśnienia. Ponadto ruch zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych i redukuje stres, który przyczynia się do nadciśnienia. Najlepszą forma aktywności przy zbyt wysokim ciśnieniu są ćwiczenia areobowe (dotleniające): spacery, marszobiegi, nordic walking, niezbyt forsowny aerobik. Trzeba na nie poświęcić 30 minut dziennie 3 razy w tygodniu.

Pobudź krążenie przy niedociśnieniu

Dzięki częstemu wysiłkowi fizycznemu krew krąży żywiej. Trzeba jednak unikać wykonywania gwałtownych ruchów, które mogą spowodować nagły spadek ciśnienia i omdlenie, takich jak skłony czy przysiady. Najlepiej ćwiczyć na świeżym powietrzu, ponieważ organizmy niskociśnieniowców są niedotlenione. Polecane są spacery, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie a także tai chi.

One thought on “Idealne ciśnienie bez leków

  1. Nie ma nic lepszego na te wszystkie dolegliwości jak Żywienie Optymalne dr Jana Kwaśniewskiego.Wiem co pisze,bo stosuje prawie 9 lat, a moi znajomi znacznie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *