Leczenie zapalenia zatok

ból zatok

Problemy z zatokami mogą objawiać się bólem głowy, oczu, a także górnej szczęki, dlatego łatwo je pomylić z innymi schorzeniami
Foto: źródło i licencja CC

Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na chore zatoki z medycyny naturalnej i nie tylko. Dowiedz się jak zdiagnozować zapalenie zatok oraz jak go uniknąć.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Zapalenie zatok objawia się silnym bólem głowy, uciskiem za oczyma i trudnościami z oddychaniem przez nos. Czasami bolą także kości policzkowe i szczęki wtedy odczucie to łatwo pomylić z bólem zęba. Ból głowy przy zapaleniu zatok nasila się przy pochylaniu i zmianie pozycji, niekiedy także przy zmianach temperatur (np. gdy jest mroźna pogoda i wejdziemy do ciepłego pomieszczenia) Często w początkowej fazie choroba zatok może objawiać się cieknącym katarem, kichaniem i utratą zmysłu powonienia, co do złudzenia może przypominać katar alergiczny.

Skąd się bierze ból zatok?

Zatoki są kanalikami o bardzo niewielkiej średnicy – zaledwie kilku milimetrów dlatego też łatwo ulegają zatkaniu śluzem, gdy śluz nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, tworzy się stan zapalnych. Ból zatok spowodowany jest opuchnięciem błony śluzowej w ich wnętrzu. Opuchlizna powoduje bolesny ucisk i brak drożności zatok.

Przyczyny infekcji zatok

Jest wiele możliwości zainfekowania zatok i spowodowania zapalenia. Najczęstszą przyczyną zablokowania ujść zatok jest wirusowe zapalenie dróg odechowych. Choroba zatok może być też spowodowana niewyleczonym przeziębieniem, niehigienicznym trybem życia oraz paleniem papierosów.

Ponadto problemy z zatokami są często powodowane przez alergie na różne czynniki znajdujące się w powietrzu które wdychamy lub jedzeniu, które spożywamy. Kolejnym czynnikiem zapalnym mogą być zmiany pogody. Przeziębienie zatok może się zdarzyć gdy wystawimy twarz na działanie zimnego wiatru. Diagnozowanie właściwej przyczyny jest kluczowe dla wyboru sposobu leczenia. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia byłoby dobrze na jakiś czas przejść na dietę, ograniczyć liczbę spożywanych produktów.

Symptomy zapalenia zatok można również złagodzić w znacznym stopniu poprzez właściwe trawienie i uwolnienie od stresu.

Jeśli powodem jest alergia

Jeśli powodem jest alergia na jakiś produkt spożywczy odczujesz natychmiastową ulgę i będzie łatwo zidentyfikować sprawcę. Ustalenia, jaki czynnik wywołuje alergię można dokonać przez stopniowy powrót do normalnej diety, dodając kilka produktów do menu każdorazowo, aż znajdzie się przyczynę.


Sposoby na chore zatoki

Aromaterapia

Aromaterapia i inhalacje są najlepszymi naturalnymi metodami radzenia sobie z problemami zatok i dają natychmiastową ulgę. Inhalacje olejkami eukaliptusa, sosny i tymianku udrażniają ujścia zatok. Można też wmasować w skórę twarzy 5 kropel olejku z lawendy zmieszanego z łyżką oleju roślinnego. Jeśli często cierpisz na zapalenia zatok przygotuj olejek, który będzie służył do inhalacji, nacierania i kąpieli. Kup olejki: niaouli, eukaliptusowy, sosnowy oraz migdałowy. Do ok. 50 ml olejku migdałowego dodaj po dwie krople pozostałych olejków. Do kąpieli użyj ok. 15 kropel mieszanki do wanny, do inhalacji 5 kropel. Można także masować mieszanką klatkę piersiową i okolice zatok. Więcej na temat zasad aromaterapii >>

Napary ziołowe

Ulgę przy zapaleniu zatok przyniesie picie trzy razy dziennie naparu lipowo-malinowego. Łyżeczkę suszonych malin i kwiatów lipy zalej wrzątkiem i zostaw pod przykryciyem na 10 minut. Napar można osłodzić łyżeczką miodu.

Kuracja witaminowa na zatoki

Wzbogacanie diety o multiwitaminy i suplementy mineralne jest również jest wskazane, w szczególności z dodatkowymi witaminami C i A. Lekarz lub dietetyk będzie mógł doradzić dokładne wymagane dawkowanie i odpowiednie preparaty witaminowe, których jest w sprzedaży bardzo wiele.

Leczenie farmakologiczne

Aby zlikwidować odczucie zatkanego nosa można zażywać dostępne bez recepty leki takie jak: Acatar, Cirrus czy ZYX, jednakże przy ich zażywaniu trzeba mieć na uwadze skutki uboczne – zwykle powodują one senność. Najlepiej zatem leki te zażywać na noc i starać się nie prowadzić wtedy pojazdów, ani nie zabierać się za żadne zadania wymagające trzeźwości umysłu, refleksu i koncentracji.

Leki ziołowe

Dobrą alternatywą dla wyżej wymienionych środków jest zażywanie tabletek ziołowych, które nie powodują senności a ich działanie polega na rozrzedzaniu wydzieliny zatok i tym samym ułatwieniu i przyspieszeniu ich oczyszczania. Do popularnych preparatów ziołowych w tabletkach zalecanych w zapaleniu zatok należą:

  • Sinupret (dostępny na receptę),
  • Sinulan,
  • Sinudafen,
  • Zatoxin,
  • Sinuspak (lek homeopatyczny)

2 thoughts on “Leczenie zapalenia zatok

  1. Mój sposób na oczyszczenie zatok jest taki: idę do sauny, kładę się na brzuchu na ręczniku, na górnej półce, gdzie jest najcieplej co jakiś czas na ręcznik daję kilka kropel olejku Olbas w okolicach twarzy. Działa to o wiele lepiej niż spryskanie olejkiem pieca w saunie (co z resztą jest niedozwolone w regulaminie korzystania z sauny), ponieważ ręcznik nie jest tak gorący, olejek paruje wolniej. Na zatoki pomaga wdychanie gorącego powietrza, które rozgrzewa je od środka – jest to o wiele bardziej skuteczne niż przygrzewanie z zewnątrz termoforem. Olejek wspaniale udrażnia nos i działa leczniczo.
    Pozdrawiam wszystkich Zatokowiczów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *