Co to jest lecytyna?

soja-lecytyna
Lecytyna jest substancją chemiczną, która występuje w ważnych tkankach organizmu ludzkiego (m.in. w tkance mózgowej, wątrobie, mięśniu sercowym oraz włóknach nerwowych). Uczestniczy ona w wielu ważnych procesach życiowych. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wywiera dobroczynny wpływ na koncentrację i zapamiętywanie. Lecytyna ma zatem kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania psychicznego i fizycznego człowieka dorosłego oraz wzrost i rozwój dzieci. Ponadto substancja ta przyczynia się do wzmacniania systemu odpornościowego organizmu oraz prawidłowego funkcjonowania serca i układu naczyń krwionośnych – pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu.


Jak wzbogacić dietę w lecytynę

Lecytyna jest tłuszczem, który ma zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu komórek ciała. Można ją dostarczyć do organizmu spożywając takie pokarmy jak soja, żółtka jaj, kiełki pszenicy, ziarna, rośliny strączkowe, ryby i orzeszki ziemne. Aby wzbogacić dietę o lecytynę dodaj do sałatki lisice mniszka lekarskiego (mlecza). Liście te są doskonałym źródłem lecytyny i są bezpiecznym składnikiem spożywczym. Nie należy jednak spożywać kwiatów tej rośliny.
Lecytyna może być przyjmowana w postaci suplementów jest także składnikiem służącym do produkcji leków. Ponadto jest używana do leczenia zaburzeń pamięci takich jak demencja, choroba Alzheimera czy Tourette’a. Jest także stosowana w leczeniu pęcherzyka żółciowego (popularnie, aczkolwiek niepoprawnie zwanego woreczkiem żółciowym), wątroby, określonych typów depresji, wysokiego cholesterolu, pobudzenia nerwowego oraz choroby skórnej zwanej egzemą. Lecytyna może być stosowana zewnętrznie jako środek nawilżający skórę.
Jest to popularna substancja dodawana do wielu środków spożywczych jako element scalający, jest także składnikiem niektórych leków okulistycznych jako substancja ułatwiająca wchłanianie substancji leku przez rogówkę.
Zalecana dzienna dawka to 10 do 30 gram.

Jak działa lecytyna

Lecytyna jest zamieniana w organizmie w acetylocholinę, czyli substancję, która przewodzi impulsy nerwowe. Lecytyna transportuje tłuszcze, bierze zatem udział w procesach metabolicznych i działa jako emulgator, chroniąc komórki przed utlenianiem. Istnieje opinia, iż lecytyna pomaga obniżać poziom cholesterolu, jednakże badania prowadzone przez American Journal of Clinical Nutrition nie wykazały bezpośredniego wpływu, lecytyny na poziom cholesterolu i zdrowia serca. Jednakże sustancja ta może być korzystna w leczeniu choroby wątroby.

Jak powstała lecytyna

Geneza tego cennego związku chemicznego sięga XIX wieku, kiedy to Lecytyna po raz pierwszy została wyizolowana w 1846 roku przez Theodore Gobley’a. Należy do grupy fosfolipidów i jest jednym z podstawowych elementów składowych błon komórkowych organizmu.
Lecytyna dostępna w postaci preparatów – suplementów diety, ekstrahowana jest z soi, zawiera ona duże ilości kwasu linolowego, który to właśnie odpowiedzialny jest za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *