Choroba morska lub lokomocyjna

Jak się objawia?

Choroba lokomocyjna objawia się nudnościami, bólem głowy, wymiotami, poceniem się, ślinotokiem, a czasem także zaburzeniami rytmu serca. Objawy te zwykle mijają gdy zakończymy podróż.

Jak powstaje?

Przyczyna tej przykrej dolegliwości tkwi w braku zgodności sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Podczas jazdy wzrok notuje zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik (narząd równowagi nie odczuwa żadnych ruchów. Na taki paradoks organizm reaguje chorobą lokomocyjną.

Jak zapobiegać?

Oto w jaki sposób osoby cierpiące na tę chorobę mogą jej zapobiegać już przed podróżą:

 1. Należy zjeść przed podróżą lekki posiłek.
 2. Lepiej nie pić napojów gazowanych.
 3. Można użyć tabletkę Aviomarin, Avioplant lub Lokomotiv.
 4. Można zastosować opaskę uciskową Sea-Band, która założona na nadgarstek wywołuje stały nacisk na punkty akupresurowe zapobiegające wymiotom.
 5. Można przykleić około 5 cm kawałek plastra (bez opatrunku) na podbrzuszu, w linii pionowej poniżej pępka.
 6. W trakcie podróży lepiej jest jechać na przednim siedzeniu, wtedy mamy szeroki, stały widok i miganie obrazu nie jest tak uciążliwe jak przy siedzeniu z tyłu i patrzeniu przez boczne okno.
 7. Jeśli to możliwe należy siedzieć przodem do kierunku jazdy.
 8. W autokarach należy wybierać miejsce jak najdalej od osi kół, niekorzystne jest także siedzenie na samym końcu, gdyż w niektórych autokarach tam właśnie najbardziej odczuwane są wstrząsy. W samolocie lepiej siedzieć w okolicy jego skrzydeł.
 9. Bardzo ważne jest wietrzenie pojazdu oraz krótkie odpoczynki na świeżym powietrzu.
 10. Nasilenie choroby lokomocyjnej możemy odczuć jeśli skupiamy wzrok na bliskich przedmiotach, np. usiłujemy czytać lub rozwiązywać krzyżówkę.
 11. Choroba lokomocyjna częściej atakuje pasażerów niż kierowców, jest tak dlatego, iż kierowca patrzy daleko przed siebie. Być może jest to też kwestia nastawienia psychicznego, kierowca koncentruje się na jeździe, nie zaś na własnych odczuciach, a pasażer jest zwykle znudzony.
 12. Kolejną metodą zapobiegania chorobie morskiej lub lokomocyjnej jest wizualizacja – Wyobrażamy sobie błękitne światło wypełniające nasz żołądek oraz uczucie zimna wypełniające nas wewnątrz.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *