Cera naczynkowa

Cera z rozszerzonymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi (określanymi popularnie jako pajączki) wymaga szczególnej dbałości, dobrze dobranych kosmetyków i specjalnych zabiegów.


Cera naczynkowa to problem zarówno kobiet jak i mężczyzn, ujawnia się z reguły po 20 roku życia. Kruchość naczyń krwionośnych może być spowodowana różnymi czynnikami począwszy od zaburzeń hormonalnych poprzez schorzenia przewodu pokarmowego, złe krążenie lub po prostu geny odziedziczone po przodkach.

Na wygląd cery naczynkowej mają wpływ także emocje i czynniki atmosferyczne, zwłaszcza duże wahania temperatury i zbyt intensywne opalanie się. O cerę naczynkową trzeba dbać, bo zaniedbanie doprowadza najczęściej (między 30 a 50 rokiem życia) do schorzenia o nazwie rosacea (lub inaczej trądzik różowaty).

Cera naczynkowa nie toleruje za­równo zimnej, jak i gorącej wody. Dlatego do mycia używaj wyłącznie letniej wody, a najlepiej mineralnej lub naparów z ziół. Kosmetyki po­winny   zawierać   sub­stancje uszczelniające i wzmacniające naczyn­ka (rutyna, ekstrakt z oczaru, witaminy K i PP oraz wyciągi z arniki górskiej, kwiatów dzi­kiego mirtu oraz eks­trakt z miłorzębu). Sto­suj kremy z filtrami UV. Do makijażu używaj ko­smetyków delikatnych i bezzapachowych (hipoalergicznych).

Jak zatuszować ten defekt?

Widoczne naczynka najlepiej zatuszujesz korektorami niebieskim lub zielonym. Przeczytaj więcej na temat makijażu cery naczynkowej oraz doboru kolorystyki

Naczynkom nie służą zmęczenie, napięcie, niedostatek snu, papierosy, alkohol, kawa i mocna herbata, ostre, tłuste, a także bardzo zimne lub go­rące potrawy. Wzmocnisz naczynka zażywając witaminy C, PP i B2.

Na wzmocnienie naczynek pij napar z czarnego bzu lub wyciąg z miłorzębu japońskiego lub herbatę rumiankową.

Zabiegi zamykania naczynek

Popękane naczynka można zamknąć w gabinecie kosmetycznym lub u dermatologa. Tego typu zabiegom nie można się poddawać w gorące, ani mroźne dni. Istnieją trzy sposoby zamykania naczynek:

zabieg elektrolizy - zamykanie naczynek krwionośnychElektroliza – naczynka są przypalane cieniutką igłą, do której doprowadzony jest prąd stały, podczas zabiegu czuje się pieczenie, podobne jak w przypadku depilacji.

Laser argonowy – po 2 dniach od naświetlania tworzy się strupek, który po 7-9 dniach odpada
Skleroterapia – zwykle bardzo efektywna metoda, polegająca na wstrzyknięciu substancji chemicznej do rozszerzonych naczynek. Wstrzyknięcia są dokonywane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych i są niemal bezbolesne. Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Następnie organizm w sposób naturalny wchłania zniszczone żyłki.

Należy zaznaczyć, iż kuracje oraz zabiegi zamykające naczynia mogą nie dać trwałych efektów, jeśli skóra po zabiegu jest nadal narażona na te same czynniki powodujące rozszerzanie naczynek (słońce, spożywanie alkoholu, predyspozycje genetyczne, wiek itp.) Zatem zabiegi trzeba powtarzać corocznie aby na bieżąco likwidować nowe powstające „pajączki”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *